آموزش شنا

نجات غریق

تاريخچه مختصري ازنجات غريق درايران

 

از سال 1313 اولين كلاسهاي آموزشي در منظريه تهران زير نظر مستر گيبسون و گرني و چند نفر ديگر تشكيل شد . از استادان ايراني آقاي دكتر بنايي بودند كه ملاسها را اداره مي‌كردند ، در واقع آقاي دكتر بنايي اولين استاد اين رشته مي‌باشند ، در آن زمان كساني كه مي‌خواستند ناجي غريق شوند ، لازم بود كه سه دوره مختلف را بگذرانند .


تشكيلات نجات غريق در ايران و سابقه عضويت ايران در فدراسيون بين‌المللي نجات غريق به سال 1314 برمي‌گردد . از 1319 دايره شنا بوجود آمد كه آقاي فتح‌الله اميرعلايي به عنوان رئيس دايره و آقايان داود نصيري و ناصر خموش كارمندان اين دايره بودند و در واقع در كنار اين دايره بود كه نجات غريق شكل كاملتري پيدا مي‌كرد . بليط استخر 2 ريال بود ، و كساني كه امتحان مقدماتي را با موفقيت مي‌گذراندند با يك ريال وارد استخر مي‌شدند ، و اگر موفق مي‌شدند امتحان فني را بدهند مجاناٌ از استخر شنا استفاده مي‌كردند . شناگران معروف آن دوره پرويز عمواوغلي ، راستين ، كرمانچ ، زرباف ، بنكدار ، طالبي و چند نفر ديگر بودند .
فعاليت‌هاي نجات غريق ادامه داشت تا 1342 كه در اين سال اساسنامه نجات غريق دريايي تدوين گرديد ، و در سال 1345 تحت عنوان « اساسنامه تشكيلات نجات غريق ايران »  به چاپ رسيد . در سال 1342 كتاب كوچك ديگري تحت عنوان راهنماي نجات غريق توسط انجمن نجات غريق ايران منتشر گرديد .
تا سال 1323 آقاي دكتر بنايي مسئوليت فعاليت نجات غريق را بعهده داشتند و از سال 1323 تا قبل از انقلاب اسلامي ايران مسئوليت نجات غريق بعهده داود نصيري بود . فعاليتهاي نجات غريق تحت عنوان فدراسيون از 1356 شروع گرديد و قبل از آن تحت عنوان انجمن و يا تشكيلات نجات غريق بود . جزوه و كتابهاي كوچكي كه طي آن سالها منتشر گرديد عبارت بودند از : راهنماي نجات غريق (1342) ، نجات غريق ، اساسنامه نجات غريق ايران (1345) و كتاب ديگري تحت عنوان آموزش نجات غريق كه در سال 1345 منتشر شد . همه اين كتابها در زمان تصدي استاد داود نصيري و به همت او تهيه گرديد . تلاش و كوشش ايشان در توسعه و معرفي نجات غريق با نوشتن اين كتابها كامل گرديد .  .

 


آموزش نجات غريق درجه 2

 

موارد آزمون منجی غریق نجات درجه دو استخر و دریا به اختصار در زیر آمده است:

 

توجه شود که لازم است متقاضیان گواهینامه درجه دو یا یک  در دوره آموزش۶۰ ساعته نجات غریق  مربوطه  که شامل سه مرحله آزمون ورودی، آموزش نظری و عملی نجات غریق و آزمون نهایی است؛ شرکت کنند.  در آیین نامه کامل شرح مواد آموزشی و امتحان ورودی آمده است.

 

مواد آزمون پایان دوره آموزش نجات غریق درجه دو (استخر ، آبهای ساکن و دریا)

 

شرح عملیات

مهارتها در آب

شنا روی سینه

سرعت : 100 متر در کمتر از 1.30  دقیقه (آقایان) 2 دقیقه (خانمها)

استقامت: 300 متر با پای غواصی در کمتر از 4.30  دقیقه (آقایان) 5 دقیقه ( خانمها)

فنون

نمایش نزدیک شدن به طور صحیح به غریق

اجرای سه نوع فن رهایی نمایش سه نوع مختلف

حمل غریق به مسافت 25 متر

عملیات نجات

ورود صحیح به آب، 25 متر شنای آزاد، غوص به عمق بیش از 1.5 متر، برداشتن غریق و یا آدمک و حمل آن به فاصله 25 متر

بیرون آوردن غریق و یا آدمک از آب، اجرای صحیح حیات بخشی (CPR) بروی آدمک یا غریق ( در کمتر از سه دقیقه)

مهارتها در خشکی 

کاربرد وسایل نجات

نمایش عملی کاربرد وسایل و تجهیزات نجات از قبیل : گوی، حلقه، میله و توپ نجات ، طناب ، کمربند وغیره

اقدامات فوریتهای نجات

عملیات حیات بخشی

استفاده از تجهیزات برای اجرای عملیات حیات بخش نمایش دادن و اجرای عملیات جیات بخشی (CPR) یک و یا دو نفره برای گروه های سنی ( نوزاد / خردسال/ بالغ)

کمک های اولیه

نمایش و اجرای کمک های اولیه

امتحان نظری

 

 امتحان شفاهی / کتبی از تمام مواد دوره

كلاسهاي نجات غريق تحت نظر فدراسيون نجات غريق برگزار ميگردد


استفاده از روش هايمليخ براي بازكردن راه هوايی

استفاده از روش هايمليخ براي بازكردن راه هوايي

برای خواندن به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب

 

CPRدربزرگسالان

CPRدربزرگسالان

برای خواندن به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب

 

تاريخچه احياء قلبي-ريوي(CPR)

تاريخچه احياء قلبي-ريوي(CPR)

برای خواندن به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب

 

Nosebleed(كمكهاي اوليه در خون دماغ)

Nosebleed(كمكهاي اوليه در خون دماغ)

برای خواندن به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب

 

غرق شدگي

غرق شدگي

برای خواندن به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب

 

اموزش نجات غریق بین المللی صلیب سرخ

اموزش نجات غریق بین المللی صلیب سرخ

برای خواندن به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب

 

دستگاه جلوگيري از غرق شدن به وسيله ليزر اختراع شد

دستگاه جلوگيري از غرق شدن به وسيله ليزر اختراع شد

خبرگزاري فارس: دستگاه جلوگيري از غرق شدن به صورت هوشمند با قابليت تشخيص عمق به وسيله ليزر اختراع شد.

 

پيمان پروند، مخترع دستگاه جلوگيري از غرق شدن به صورت هوشمند با قابليت تشخيص عمق به وسيله ليزر در گفت‌وگو با فارس با بيان اين‌كه اين دستگاه براي غواصان و شناگران استخر كارايي دارد، گفت: دستگاه جلوگيري از غرق شدن به صورت هوشمند با قابليت تشخيص عمق به وسيله ليزر براي غواصان به وسيله سنسور فشارسنج كار مي‌كند و براي شناگران استخر به وسيله ليزري كه عمق را تشخيص مي‌دهد.
پروند درباره نحوه كاركرد دستگاه جلوگيري از غرق شدن به صورت هوشمند با قابليت تشخيص عمق به وسيله ليزر، گفت: نمونه صنعتي دستگاه جلوگيري از غرق شدن به صورت هوشمند با قابليت تشخيص عمق به وسيله ليزر كمربندي متشكل از كيسه هوا و يك فن است، برنامه اوليه بر اساس ميزان فشار آب به دستگاه داده مي‌شود و دستگاه در صورتي كه در عمقي بيش از آنچه پيش‌بيني شده قرار گيرد فن شروع به كار مي‌كند و شناگر به وسيله كيسه هوا روي آب قرار مي‌گيرد و به وسيله جي پي اسي كه در دستگاه وجود دارد محل وي شناسايي مي‌شود.
وي درباره هزينه ساخت دستگاه جلوگيري از غرق شدن به صورت هوشمند با قابليت تشخيص عمق به وسيله ليزر اظهار داشت: هزينه ساخت دستگاه جلوگيري از غرق شدن به صورت هوشمند با قابليت تشخيص عمق به وسيله ليزر براي خودم حدود يك ميليون تومان بود اما اگر به توليد برسد حداكثر براي هر دستگاه 40 هزار تومان اعتبار نياز است.

منبع : http://www.farsnews.com

 

 

Life Raft و محتویات درون آن

Life Raft و محتویات درون آن

 

در واحدهای شناور مورد استفاده قرار می گیرد . life raftهایی که بر اساس کنوانسیون

 SOLAS (Safety Of Life At Sea) 1974 ساخته شده اند در اندازه های مختلف از 6_20 و 25 نفره بوده و قابلیت پرتاب شدن در آب بوسیله سیستم های استاندارد را دارا می باشد.برای واحدهای شناور کوچک از life raftهای 4 نفره و برای کشتی های مسافربری با ظرفیت بالا life raftهای 45نفره توصیه و ساخته شده است.

طبق مقررات IMO 1986 لایف رفت ها باید مجهز به سیستم خود شناوری باشند به طوری که در صورت غرق شدن کشتی life raft به طور اتوماتیک بر روی آب آمده و با فشار آب باد شود .این سیستم خود شناوری life raft  در عمق 2 تا 4 متری عمل کرده و باعث بالا آمدن life raft می شود ولی هم چنان توسط طناب اتصال به کشتی متصل خواهد بود تا اینکه پس از باد شدن کامل life raft آن را قطع کنند.

 

 

محتویات درون life raft:

 

۱_طناب نجات(برای کشیدن نفرات به طرف قایق)  2_چهار عدد پارو 3_صفحه منعکس کننده رادار 4_دو پمپ دستی( برای باد کردن تیوپ های اصلی و فرعی در صورت کاهش فشار باد) 5_جعبه کمک های اولیه 6_لامپ و باطری برای چراغ بالای قایق 7_ غذا(به صورت بیسکوییت گلوکز)8_وسایل پنچرگیری 9_کاغذ استحمام10_ظروف پلاستیکی درجه بندی شده برای تقسیم آب11 _درب قوطی بازکن12_چاقو 13_آب شیرین کن دستی 14_حلقه نجات کوچک با 30متر طناب15_اسفنج16_لنگرچتری  مخصوص17_کتابچه راهنما18_لنگر مخصوص با 25متر طناب 19_مخزن جمع آوری باران و شبنم20_وسایل صید ماهی21_سوت 22_3تا6 عدد راکت و نورافشان با یک شلیک کننده 23_آینه(برای مخابرات)24_life jacketبه تعداد نفرات 25_قطب نمای مغناطیسی26_چراغ دستی ضد آب 27_ظرف کوچک تخلیه آب28 _2عدد مشعل دستی نارنجی رنگ29 _کپسول آتش نشانی کوچک 30_15متر طناب جهت یدک کردن قایق31_دستگاه EPIRBو یاVHF

تجهیزات اضافی دیگر بیشتر با سفارش خریدار پیش بینی و نصب می گردد.

 

نام منبع:NAVIGATION

 با تشکر از دوست عزیزمان اقای حامدسلیمی پور 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 15:40  توسط فرزاد فاخر  |